Gegužės 22 d. Alytaus Dzūkijos mokykloje vyko Respublikinę pradinių klasių mokinių konferenciją “Mažasis mokslininkas”.  Konferencijos tikslas – didinti mokinių domėjimąsi STEAM mokslais, ugdyti jų kūrybiškumo ir komunikavimo kompetencijas. Konferencijos organizatorės yra Alytaus Dzūkijos mokykla  ir  Senamiesčio pradinė mokykla. Pernai ši konferencija vyko pirmą kartą Senamiesčio pradinėje mokykloje, o šiemet estafetę perėmė mūsų mokykla. Šiose abiejose mokyklose yra  integruotas inžinerinis ugdymas į visus mokomuosius dalykus, todėl  Alytaus Dzūkijos mokyklos ir Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos pranešėjai pristatė inžinerinės krypties kūrybinius darbu, o  kitų ugdymo įstaigų dalyviai  pristatė pasirinktos STEAM krypties kūrybinius darbus. Prie konferencijos prisidėjo ir Alytaus Profesinis rengimo centras – pasirūpino gražiomis statulėlėmis konferencijos nugalėtojams, o iš Alytaus A. Ramanausko- Vanago gimnazijos mokinės dalyvavo vertinimo komisijoje.

Konferenciją grodamas smuiku pradėjo Didysis Enšteinas (mokyt. Eugenijus Guntulionis). Jis  prisistatė kaip GENIJUS!  Didįjį virtuozą scenoje kalbino ir juo stebėjosi renginio vedėjai- pradinių klasių mokiniai  Adelina ir Adomas. Genijus  manė, kad susirinkusieji atėjo jo paklausyti, o paaiškėjo, kad mokiniai susirinko į konferenciją, kurioje pristatyti ruošėsi savo tiriamuosius darbus, projektus, nes pradinių klasių mokiniai iš kitų mokinių išsiskiria savo aktyvumu, smalsumu, noru išsiaiškinti, kas ir kaip veikia, nuoširdžiai domisi juos supančia aplinka, stengiasi pažinti gamtos paslaptis…

Sveikinimo žodį tarti pasaulio Genijus, reliatyvumo teorijos išradėjas Enšteinas pakvietė  mokyklos direktorę Viliją Sušinskienę. Renginio vedėjas Adomas pasveikinti visus pakvietė Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiąją  specialistę Dalią Paleckienę, o didysis Enšteinas, pajutęs didžiulę konkurenciją (salė buvo pilna labai protingų, smalsių ir išradingų mokinių), pareiškė, kad jo laukia nauji atradimai, ir išvyko.

Vedėjai truputį apgailestavo, kad dingo Didysis Enšteinas, bet ėmėsi jiems patikėto darbo – pristatė  mokinių projektų vertinimo komisiją. Tai: UAB “Bricks for kids” neformaliojo ugdymo mokytoją Kamilę Šimonytę ir Adolfo Ramanausko – Vanago IIa klasės mokines Kariną Černiauskaitę ir Smiltę Geronaitytę.

Gausiai susirinkusiems dalyviams ir komisijai buvo pristatyta keturiolika projektinių darbų. Konferencijoje dalyvavo mokiniai iš 5 Alytaus ugdymo įstaigų ( Senamiesčio pradinės mokyklos, Dzūkijos mokyklos, Dainavos, Panemunės progimnazijų,  Šv. Benedikto gimnazijos, ,,Drevinuko“ mokyklos- darželio) bei Lazdijų darželio- mokyklos ,,Vyturėlis“ ugdytiniai. Konferencijoje du pranešimus skaitė ir Dzūkijos mokyklos vyresnių klasių mokiniai. Didelis būrys jaunųjų mokslininkų stebino vieni kitus, žiūrovus ir mokytojus įdomiais bandymais, tyrimais ir eksperimentais, o jų buvo labai įvairių ir įdomių – “Kodėl ne visos sėklos sudygo?”, Kiaulpienė – piktžolė ar naudingas augalas?”, “Vėjo energijos panaudojimas”, “Druskų kristalai”,  “Popieriaus paslaptys”, “Medžiagų savybės”, “Mokomės tyrinėdami. Vandens atliekami darbai”, “Vėjo malūnėlis”, “Judantis žaislas”, “Šviestuvas”,  “Žemė  – ant žemės”, “Kad giria žaliuotų”,  “Zuikio gamyba”.

Po pranešimų sesijos, kol komisijos nariai skaičiavo balus ir rinko nominantus, pranešimų autoriai ir mokytojai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, kur dekoravo drobinius maišelius. Po pusvalandžio konferencijos  pranešėjai ir juos parengę mokytojai buvo apdovanoti padėkos raštais, atminimo dovanėlėmis. Jas įteikė mokyklos direktorė Vilija Sušinskienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Gintarė Rakauskienė.

Mažojo mokslininko statulėlėmis buvo nominuotos šešios komandos už kūrybiškumą, už idėjos originalumą, už tvarumo vystymą.

Konferencija baigėsi, pagerbti dalyviai ir vedėjai, tačiau visi dar neskubėjo skirstytis: dalinosi įspūdžiais, fotografavosi ir  siūlė konferenciją „Mažasis mokslininkas“ organizuoti vėl. Galimybė mokiniui patirti mokymosi džiaugsmą, pasijusti svarbiu, parašius reikšmingą darbą, atlikus mokslinį eksperimentą ar bandymą- būtina sėkmės sąlyga. Sėkmės patyrimas mokykloje turi didelį poveikį vaiko ateičiai, kadangi sėkmė – pagrindinis pamatinis poreikis, sujungiantis visus kitus poreikius. Sėkmės išgyvenimas – tai procesas, kuris padeda mokiniui patikėti savo jėgomis, gabumais, padeda išvengti klaidų, išauga jo savivertė, kuri lemia norą mokytis, padeda siekti užsibrėžtų tikslų. Tikime, kad kūrybinės- mokslinės veiklos šie mokiniai neatsisakys ir tapę vyresnių klasių mokiniais, perėję į pagrindinį ugdymą.